Posted on

XVI Festiwal Puls Literatury w Poddębicach

24 listopada w Poddębickim Domu Kultury i Sportu odbył się XVI Festiwal Puls Literatury w Poddębicach.😀
Organizatorami spotkania byli:
– Dom Literatury w Łodzi,
– Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi,
– Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Ziemowita Skibińskiego w Poddębicach,
– Poddębicki Dom Kultury i Sportu.
Wieczór rozpoczęliśmy spotkaniem autorskim z Łukaszem Barysem absolwentem filologii polskiej i prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pabianicach. Opublikował tomik poezji Wysokie słońce (Instytut Literatury/SPP Oddział w Łodzi), za którą otrzymał III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza. Opowiadania zamieszczał m.in. w magazynie „Wizje”. Laureat wielu konkursów literackich, m.in. Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Reinera Marii Rilkego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka, Międzynarodowego Konkursu im. Siegfrieda Lenza, Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Krajobrazy Słowa” oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda Inspirowani Tyrmandem. Jego powieść „Kości”, które nosisz w kieszeni okazała się bestsellerem Empiku. Była pozytywnie recenzowana na łamach m.in. Polityki, Gazety Wyborczej, Newsweeka, Stonera Polskiego oraz Zdaniem Szota. 18 stycznia 2022 roku został laureatem „Paszportów Polityki 2021” w kategorii Literatura. Nominowany jest również do nagrody Odkrycia Empiku 2021w kategorii Literatura.
Następnie nastąpiło rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Zaczyna się od słowa” im. Ziemowita Skibińskiego – XI edycja.
Wieczorne spotkanie zakończył koncert Elizy A. Tkacz, która mieszka i tworzy w Łodzi, gdzie ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Pisze teksty, komponuje i produkuje muzykę, aranżuje utwory słowno– muzyczne, gra na instrumentach klawiszowych i śpiewa. Przez niektórych, ze względu na barwę głosu i przestrzeń w muzyce, porównywana jest do Björk, Tori Amos lub Kate Bush. Pozamuzycznie interesuje się nauką i techniką.
Podczas koncertu Eliza A. Tkacz zagrała na pianinie oraz zaśpiewała piosenki autorskie w języku polskim, angielskim i francuskim. Zabrzmiały utwory z albumu „Itaka” jak również niepublikowane jeszcze nowości.
Bardzo dziękujemy za przesympatyczne spotkanie!!!