Posted on

Koncert „Polish Violin Duo” – III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny MELOS 2024

26 maja, w Pałacu Grudzińskich, odbył się ostatni już koncert „Polish Violin Duo” w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego MELOS 2024!!!🎻
Polish Violin Duo – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak.
Muzycy są laureatami licznych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych i kameralnych. Na swoim koncie mają blisko 200 nagród zdobytych na konkursach wykonawczych w Japonii, USA, Estonii, Serbii, Danii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech, na Węgrzech, w Niemczech i w Polsce, gdzie m.in. otrzymali I nagrodę w kategorii „Zespoły kameralne” w I. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej, wydarzeniu rokrocznie obejmowanym Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Zespół, który nazywany jest „ambasadorem polskiej muzyki”, regularnie koncertuje w kraju i za granicą, dokonuje prawykonań utworów polskich kompozytorów oraz nagrywa płyty z muzyką polską. Ostatnia płyta Polish Violin Duo – z duetami skrzypcowymi kompozytorów polskich XX wieku (Bacewicz, Paciorkiewicz, Spi-sak, Weinberg) – zdobyła nominację do tegorocznych Fryderyków w kategorii „Album Roku – Muzyka kameralna – Duety”. Tylko w 2023 roku, zespół wystąpił na 43 koncertach, w tym w USA i Francji, wziął udział w 11 programach i audycjach radiowych oraz telewizyjnych w kraju i za granicą, a także zdobył wiele recenzji swoich płyt, w tym na łamach prestiżowych magazynów zagranicznych (m.in. Crescendo i Pizzicato).
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny MELOS to wydarzenie kulturalne, które w tym roku miało swoją trzecią edycję i odbywało się w kilku obiektach, perłach regiony łódzkiego: Muzeum Walewskich w Tubądzinie, a także Pałacu Grudzińskich oraz Pijalni Wód Termalnych w Poddębicach, które ze względu na swój wyjątkowy potencjał, z powodzeniem zmieniły się w sale koncertowe.
Organizatorzy festiwalu to Muzeum Okręgowe w Sieradzu oraz Poddębicki Dom Kultury i Sportu.
Kierownikami artystycznymi przedsięwzięcia, oraz wykonawcami jednego z wieczorów byli Magdalena Kling-Fender oraz Robert Fender.
Tegoroczny festiwal współfinansowany był przez Związek Artystów Wykonawców ZAW STOART.
Ponadto wydarzenie wsparły: Instytut Grzegorza Królikiewicza w Łodzi oraz salon muzyczny PASJA.
Dziękujemy za wspaniałe koncerty, które były prawdziwą ucztą dla melomanów!!!